زمزمه های تنهایی

پنهان میکنم جای خالی ات را در پستوی این عاشقانه ها

زمزمه های تنهایی

پنهان میکنم جای خالی ات را در پستوی این عاشقانه ها

زمزمه های تنهایی

سلام!
از اینکه اندازه ی هیچ کدام از شما خوب نمی نویسم، لجم میگیرد. از اینکه هر روز یک وبلاگ جدید پیدا میکنم که نوشته هایش تا مدتها میخکوبم می کند، لجم میگیرد. از اینکه مجبورم مدام به تک تک تان لبخند بزنم و هیچ وقت نمی توانم جواب دندان شکنی به بعضی هایتان بدهم، بیشتر لجم میگیرد. از اینکه گاهی وقت ها حوصله سر بر می شوم هم لجم میگیرد. از اینکه گاهی دلم بیشتر از هر وقت دیگری پر شده است ولی نمی توانم بنویسم لجم میگیرد. از اینکه اینجا اینقدر برای من مهم شده است ولی برای هیچ کدام شما مهم نیست، هم لجم میگیرد. از اینکه دوست تان دارم و نمیتوان بهتان بگویم، هم لجم میگیرد. از اینکه نمی توانم هر وقت دلم خواست پست بگذارم و هر چیزی که دلم خواست توش بچپانم، بیشتر لجم میگیرد. از اینکه مجبورم صبح ها سر یک ساعت مشخص بیدار شوم و شب ها سر یک ساعت مشخص بخوابم لجم میگیرد. از اینکه می دانم هر شروعی یک پایانی دارد هم لجم میگیرد. از اینکه نمی آیید بی هوا برام کامنت بگذارید، هم لجم میگیرد. حتی از اینکه پست های جدیدم را می بینید و انگار نه انگار و صفحه رو می بندید و میروید هم لجم میگیرد.
اما در کنار همه ی این ها اینجا یک عدد نسرین خوشحال هست که دوست دارد تا ابد برای شما بنویسید. برای شما خواننده های خاموش و بی حوصله. برای شما بلاگر هایی که دوستش ندارید حتی. اینجا مهمترین بخش دنیای مجازی من است. دنیای که در آن یک معلم ادبیات نشسته است و از دل مشغولی هایش برای شما حرف می زند.

طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب

20 نکته درباره ی خواستگاری

سه شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۷ ب.ظ

هوالمحبوب


مقدمه:

علی رغم گسترش روابط آزاد در جامعه و ارتباط های نزدیکی که بین دختران و پسران جوان، در محیط شغلی یا تحصیلی شکل می گیرد؛ هنوز هم بخش بزرگی از ازدواج ها به روش سنتی و در چارچوب خواستگاری انجام می پذیرد. پس خواندن این نکات نباید خالی از لطف باشد.

1-قبل از رفتن به خواستگاری، تکلیف خودتان و معیارهایتان را مشخص کنید، سوالات مقدماتی را به صورت تلفنی پرسیده و به جمع بندی برسید و بعد برای ملاقات حضوری پیش قدم شوید.

2-حتما برای ملاقات حضوری آراسته باشید، دسته گل تهیه کنید. حتی اگر این خواستگاری به سرانجام مثبتی نرسد، خاطره ی خوبی در ذهن خانواده عروس باقی خواهد ماند.

3- برای رو در رو شدن با فردی که به خواستگاری اش رفته اید، آماده باشید. سوالات تان را در ذهن مرور کنید. طبقه بندی شده پیش بروید. سعی کنید برای مهم ترین اتفاق زندگی تان وقت بگذارید.

4- هرگز به چهره ی عروس خانم خیره نشوید، دخترها فرق بین نوع نگاه ها را خیلی زود تشخیص می دهند!

5- صحبت هایتان را به نحوی تنظیم کنید که طرف مقابل حوصله اش سر نرود؛ صحبت های طولانی حوصله ی مخاطب را سر می برد.

6- متکلم وحده نباشید. به طرف مقابل  هم اجازه ی اظهار نظر بدهید.

7- سوالات تان را به نحوی مطرح کنید که به شخصیت طرف مقابل خدشه ای وارد نشود.

8- درباره ی گذشته ی فرد و روابط عاطفی که در گذشته داشته، کنجکاوی نکنید.

9- جلسه ی اول صرفا برای معرفی شما دو نفر به هم است. پس لازم نیست مسائل جنسی، مشکلات خاص خانوادگی و نظایر این ها در همان جلسه مطرح شوند.

10- سعی نکنید خودتان را مطلوب تر از آنچه هستید جلوه دهید. چه از نظر مالی، چه اخلاقی، چه سطح فرهنگی و خانوادگی

11- صادق باشید، ساده نباشید، خجالت را کنار بگذارید و درباره ی دغدغه هایتان صحبت کنید.

12- اگر تمایلی به ادامه ی رابطه دارید، در حین صحبت کردن این  مورد را به عروس خانم اعلام کنید.

13- خشک و رسمی بودن و زود صمیمی شدن و بگو بخند کردن، هر دو به یک میزان طرف مقابل را زده می کند. پس حالتی ما بین این دو را اتخاذ کنید.

14- جلسه ی معارفه، محل جمع بندی و تصمیم گیری نیست. پس برای گرفتن پاسخ قدری صبر پیشه کنید.

15- سعی کنید جلسات بعدی را در محیطی خارج از خانه ترتیب دهید. چرا که رفتارهای اجتماعی افراد می تواند به شناخت بهتر کمک کند.

16- پنهان کردن مسائلی که دیر یا زود بر ملا خواهد شد، عقلانی نیست. پس بهتر است قبل از اینکه دروغ گو خطاب شوید؛ درباره ی گذشته ی خود واقعیت ها را بیان کنید. واقعیت هایی نظیر بیماری های خاص، نامزدی یا ازدواج ناموفق، مشکلات حاد خانوادگی که طرف مقابل هم با آن در گیر خواهد و نظایر اینها.

17- مراسم خواستگاری، لزوما به معنای ازدواج نیست، پس سعی کنید جلسات خواستگاری را تا حد امکان خصوصی برگزار کنید.

18- گوشی تلفن همراه تان را در هنگام صحبت کردن خاموش کنید!

19- وعده ها و قول هایی را که توانایی انجام دادن شان را ندارید، بر عهده نگیرید.

20- اگر بعد از یک یا چند جلسه به نتیجه ی مثبتی نرسیدید؛ صادقانه به خانواده ی مقابل اطلاع دهید. از نظر اخلاقی، منتظر گذاشتن یک خانواده دون شان انسان ها است.

 • نسرین

نظرات  (۸)

 • کبوتر خاتون
 • خیلی عالی بود 👌🏻دقیقا مواردی که هر پسری اگر رعایت کنه توی خواستگاری رفتناش، دیگه این مسئله ی خواستگاری برای دخترا انقدر سخت و پیچیده و اذیت کننده نمیشه
  یه نکته ی دیگم که البته شبیه به نکته ی ۹ این پست میشه تقریبا اینکه اگر پسری رفت خواستگاری دختر محجبه ای که در جلسات خواستگاری هیکل و سایز اون کامل مشخص نبود ، اصلا لازم نیست خود آقا پسر دست به کار بشن و مستقیما از دختر خانوم در مورد اندامش سوال بپرسن!این موضوع خیلی زننده و چندش آور برای یه دختر میتونه باشه
  بلکه توی این نوع خواستگاری میتونه از مادر و خواهرش و افرادی که براش رفتن خواستگاری پرس و جو کنه و یا اصلا معیار های ظاهری خودشو قبل از خواستگاری به خانوادش بگه و این مسئله رو به نگاه و دید اونا بسپره!
  پاسخ:
  ممنونم لطف دارید.
  بله این نکته هم مهمه چون برای خودم پیش نیومده بود بهش فکر نکردم مرسی از یادآوریش:)
  متتاسفانه هنوزم بعضیا با دخترها مثل کالا برخورد می کنن. یعنی هنوزم در عصر تحجر به سر میبرن!
  موردِ آخر خیلی مهمه! خیلی...
  پاسخ:
  برای ما دخترها علی الخصوص :)
  من یادمه دوماه پیش برای داداشم خواستگاری رفتنی دو روز کامل تو نت دنبال مدل های شیک گل خواستگاری بودم و تاکید کرده بودم شیرینی هم از تک درخت یا رکس باشه که تهش از تشریفات خریده بود. :))
  پاسخ:
  حالا اینکه مدل گل چی باشه که شیرینی رو از کجا بخریم خیلی مهم نیست مهم رفتار و اخلاق فرده و اون اصول اولیه ای که رعایت بشه که اثر مخربی در طرف مقابل باقی نذاره.
 • آشنای غریب
 • الان کامنت ها رو خوندم
  نه خیر پیدا میشود دختران خوبی که اونا هم حتی در جواب دادن منفی ناز میکنند و میگویند آنقدر جوابش را نمیدهم تا بداند که جوابم منفیست و دست از سرم بکشد

  پاسخ:
  این معمولا توی خواستگاری اتفاق نمیوفته. چون توی خواستگاری پای خانواده ها در میون هست و قطعا به اختیار خود دختر نیست که هر جوری که دلش خواست تا کنه. میتونن جواب منفی رو از خانواده اش بگیرن. این موارد توی پیشنهادهایی است که مستقیم از طرف خود آقا پسر مطرح میشه
 • آشنای غریب
 • موارد خوبی اشاره شده 
  مخصوصا گزینه 20 ام که دیگه غوغا میکنه

  پاسخ:
  نمیدونم واقعیه یا فعل معکوس پس جواب نمیدم
  همه این توصیه‌هایی که می‌کنین توی لحظه چیزی نیست که به یاد فرد بیاد. خیلیاشون چیزی نیستن که بشه آموزششون داد حتی. هر فردی بعد از گذشت 22 سال از زندگیش دیگه شخصیتش شکل گرفته خیلی سخت میشه که اصلاح بشه. اونم با توصیه نوشتاری یا حتی دیداری. :)

  پاسخ:
  مشکل اینجاست که ما فکر می کنیم بعد از یه سنی فرد دیگه نمیتونه خودش رو اصلاح کنه. من با این نظر اصلا موافق نیستم. با توجه به اینکه امر خواستگاری یه امر صد در صد زنانه است این ما خانم ها هستیم که باید به پسر یکه داریم براش خواستگاری میریم این ها رو آموزش بدیم. چون شادی اون ندونه که هر کدوم از این چیزها اگه درتس عمل نشه ممکنه ضربه های جبران ناپذیری روی روح و روان یک دختر بذاره. یه نفر بعد شصت سال میتونه دینش رو هم عوض کنه دیگه چهار تا توصیه ی اخلاقی که جایی رو نمیگیره!
  پرسش مهره؟ :)
  پاسخ:
  نه یاد دادن اصول اولیه است برای کسایی که ساده ترین اصول اجتماعی رو نمیدونن حتی
  در مورد شماره ی آخر بگمت که: 
  ملت می خوان و باز هم منتظر میذارن 
  دختر رو نمیگم هااا طرف پسر رو میگم! 
  پاسخ:
  خب دقیقا منظورم طرف پسره دیگه خواهر.
  دخترها هنوز در جایگاهی نیستن کسی رو منتظر بذارن!
  متاسفانه زمانی که ما جایگاه واقعی مون رو در اختیار داشتیم گذشته
  شاید نسل مامان هامون این خوشبختی رو داشتن:)

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">